5 věcí, které musíte zkontrolovat, než vyjedete na promrzlou vozovku

Datum 06.12.2018

5 věcí, které musíte zkontrolovat, než vyjedete na promrzlou vozovku

Zima přichází. A to ne pomalu, ale jistě, jak tomu bývalo v předchozích letech, ale rychle a náhle. Je proto nejvyšší čas připravit na ni nejen sebe, ale i auto. Zkušení řidiči a řidičky už vědí, že údržba nespočívá jen v přezutí pneumatik a mají spoustu tipů a triků v rukávu. My jsme pro vás vybrali ty nejdůležitější a připravili stručný, ale výstižný seznam, díky kterému se budete i v zimě cítit bezpečně.

1) Akumulátor

Ráno spěcháte do práce, chcete děti odvézt do školy a vůbec nestíháte. Na poslední chvíli dosednete na místo řidiče, otočíte klíček v zapalování a… nic. Auto párkrát “zakašle” a vy vypustíte z úst pár nadávek. Máte v háji baterku. Před zimou je rozhodně potřeba zkontrolovat její stav - nejsou kabely a konektory napadeny korozí? neoxidují? Jaké je napětí baterie? Tato základní kontrola vám prozradí, jaké je momentální nabití akumulátoru, ale bohužel neprozradí jeho celkové opotřebení. To už většinou je nutné provést v autoservisu. Pokud máte ojeté auto, tuto kontrolu určitě doporučujeme.

2) Pneumatiky

Absolutním základem je výměna letních pneumatik za zimní. Jaké vybrat? Ideálně zkontrolujte stav dezénu. Minimální hodnota jsou 4mm, ale doporučujeme mít rezervu. Čím je hloubka dezénu nižší, tím delší je brzdná dráha vozidla. Nezapomeňte také zkontrolovat tlak. Větší deformace bočnic může mít vliv na ovladatelnost.

3) Ostřikovače a stěrače

Stav stěračů není v zimě, kdy často bývá snížená viditelnost, radno podceňovat. Pokud stěrače nefungují správně, může kvůli špatnému výhledu dojít k vážné nehodě. Nezapomeňte také vyměnit letní směs do ostřikovačů za nemrznoucí směs.

4) Olej

Nejen akumulátor a palivová soustava, ale i samotný motor dostává v zimě při startování pořádně zabrat. Oleje dne vydrží i v hlubokých mrazech, je ale potřeba jej pravidelně měnit a kontrolovat. Rozhodně doporučujeme olej vyměnit dřív, než přijde krutá zima.

5) Připravte sami sebe

Při kontrolách a přípravách vozidla řidiči často zapomínají na to, že i oni sami musí přemýšlet nad tím, jak si počínají. Vzpomeňte si proto než vyjedete např. na tzv. studené starty (jeďte raději chvíli po nastartování zlehka, plynule a při nízkých otáčkách) nebo na správné čištění oken. Zde je třeba dávat pozor na poškození stěračů. Ty vždycky ručně oddělte od okna a to ošetřete přípravkem proti námraze. Vždy vyjeďte až ve chvíli, kde si jste jistě, že máte zajištěnu dobrou viditelnost.

Přejeme vám příjemné řízení i v zimních měsících!Autobazar Praha 9

Kostelecká 1410

196 00 Praha 9

Tel.: 724 888 700

E-mail: info@auto-vyhybka.cz

Otevírací doba autobazaru

pondělí - pátek: 9:00 - 18:00

sobota: 9:00 - 13:00 (dále po tel. dohodě)

neděle: po tel. dohodě

Napište nám!

 
TOPlist